Raksti ➡ Pašvērtējums un aizskaršana

Ja kāds tev saka, ka esi stulbākais, neglītākais un bezvērtīgākais cilvēks pasaulē, ne jau viņš tev liek justies slikti. Viņš nav spējīgs likt tev justies slikti.

Tava pašvērtējuma saistība ar to, kādu otrs tevi redz ir tas, kas rada šo sajūtu. Tava pieķeršanās pie tava labā tēla ir iemesls šai sajūtai. Tavas bailes būt noraidītam, nepieņemtam rada šo sajūtu. Tava paša nedrošība un šaubas ir tās, kas tiek pastiprinātas dzirdot šādus vārdus. Kamēr vien cilvēks vainos kādu citu pie savas dzīves situācijas un sajūtām, Tas nostāda sevi bezpalīdzīga upura lomā. Cilvēks pats atņem spēku sev palīdzēt. Nevienā brīdī otrs tev nav spējīgs nodarīt pāri, kamēr pats to neizdari. Un te ir dažādi ceļi kā rīkoties tālāk. Dažam ir aizstāvēšanās reakcija. Tas cenšas aizstāvēt savu tēlu otra prātā ar pēc iespējas pārliecinošākiem argumentiem pamatojot savus sasniegumus un apgāžot otra loģiku.

Cits tādā reizē sāks uzbrukt otra tēlam par viņu pašu. Stāstot ka viņš pats ir vēl stulbāks un neglītāks.

Cits vienkāršī sāks raudāt un aizstās savu redzējumu ar to, kā viņu redz otrs.

Bet šīm pieejām ir būtisks trūkums. Brīdī, kad tu sāc aizstāvēties, uzbrukt vai aizstāt, tu jau esi pieņēmis sevi par upuri. Un otru par iemeslu savām sāpēm. Un šajā brīdī tu pazaudē izpratni par sajūtu patiesajiem cēloņiem. Un spēju izvēlēties kā justies.

Tāpat arī, šādi tu ierobežo otra brīvību. Otram ir tiesības domāt, ka tu esi briesmīgākais cilvēks pasaulē. Viss ir kārtībā. Tā ir viņa pasaule, viņa redzējums. Sākot aizstāvēt tēlu viņa prātā un cenšoties to mainīt, tu atdod otram milzīgu spēku, jo tikai no viņa ir atkarīgs tas, kāds būs šis tēls. Un es nesaku, ka vajag klusēt un neteikt neko. Varbūt tu redzi, ka otrs runā muļķības. Un tu vari viņam palīdzēt saredzēt lietas, kuras viņš neredz vai redz nepilnīgi.

Ir liela atšķirība starp emocionālu aizstāvēšanos un otra informēšanu par lietām, kuras tas, iespējams, nezin. A varbūt ir kaut kas, ko nezini tu. Viņš tikai ļoti pārspīlēti to izrāda. Un Tev būtu noderīgi to uzzināt. Bet tas ir atkarīgs no tā, cik otrs būs gatavs klausīties un runāt. Reizēm viņa prāts ir ciet. Dažreiz es atbildu: "Cik interesanti, ka tev tā liekas, No manas puses gan izskatās pavisam citādāk.". Ar to pilnīgi pietiek. Nav nepieciešams runāt detaļas. Otrs ir informēts, ka viņa redzējums ir pieņemts, bet, ka viņs nav spējis izmainīt tavu redzējumu. Dažreiz šādās reizēs otrs cilvēks paprasīs "nu tad pastāsti, kā tu tu to redzi". Un tas jau ir pirmais solis, lai viņš tevi sāktu spēt saklausīt.

Katrs cilvēks, kura klātbūtnē vai darbību rezultātā jūtam pamostamies emocijas, ir skolotājs. Šie cilvēki norāda uz struktūrām mūsos, ko paši neapzināmies. Sie cilvēki ir kā spogulis, kā rentgena aparāts. Ir vērtīgi šos cilvēkus iemācīties novērtēt un pateikt paldies. Reizēm atnāk skumjas... tas ir par otra redzējumu.. bet nevis dusmas. Skumjas, ka jūs esat tik tālu viens no otra. Ka viņš vēl nespēj tevi saredzēt. Bet tas nekas, mēs visi augam :)

Un pat, ja viņš tiešām redz Tevi kā neglītāko, stulbāko un un bezvērtīgāko cilvēku pasaulē, viss ir kārtībā. šīs visas īpašības ir salīdzinājumi. Tad jau viņš redz ļoti skaistu pasauli. Ar ļoti skaistām un gudrām būtnēm. Tas nekas, ja neesi augšgalā. Iespējams, Tev viņa pasaulē nemaz nav ko darīt :) Būs cilvēks, kuram tu būsi pats skaistākais. Tā daba ir iekārtota, ka katram ir savs ceļš un savi cilvēki ar ko mijiedarboties.

Andris Ciekurs

 

Autorizēties ar E-pastu

E-pasts:
Parole:


Vēl nav konts? Reģistrējies šeit.
Aizmirsi paroli?

Atslēgt arhīva ierakstu

Norādi atslēgas kodu. Šis kods ir pieejams pasākuma dalībniekiem, kā arī to saņem cilvēki, kas veic apmaksu par video (skaidrā naudā vai ar pārskaitījumu):
Kods:

Atjaunot paroli

Tika izveidota jauna parole un tā tika nosūtīta uz norādīto e-pastu.

Atjaunot paroli

Norādi savu e-pastu:


Atjaunot paroli

Tika izveidota jauna parole un tā tika nosūtīta uz norādīto e-pastu.

Reģistrēties

E-pasts*:
Parole*:
Parole vēlreiz*:
 
Pilns vārds*:
Dzimšanas datums*:
Dzimums*:
Piekrītu saņemt jaunumus uz e-pastu.
Piekrītu lietošanas noteikumiem.
 
Dati tiek apstrādāti...